Малампа — една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во средишниот дел на земјата и е составена од поголем број помали острови и три главни острови: Малакула, Амбрим и Пама. Меѓу помалите острови во покраината се Урипив, Норсуп, Рано, Вала, Ачин, Вао, Лопеви и Маскелиновите Острови. Името на покраината потекниува од првите букви од островите Малакула, Амбрим и Пама.

Покраини во Вануату.

Население уреди

Покраината има население од 36.722 жители според пописот од 2009 година.[1] Вкупната површина на покраината изнесува 2.779к км², а главен град е Лакаторо.

Острови уреди

Поголеми острови
име население површина км²
Акамб 646
Амбрим 7,275 678
Арсео 0
Ачин 738
Авок 241
Коти 14
Лопеви 0
Малакула 22,934 2,041
Маскелинови Острови 1,022
Норсуп 88
Пама 1,627
Рано 304
Томан 253
Ури 28
Урипив 384
Вао 898
Вала 270
Цеосен список на острови

Планини уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

16°15′S 167°45′E / 16.250° ЈГШ; 167.750° ИГД / -16.250; 167.750