Луѕа (латвиски: Ludzas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Луѕа
Ludzas novads
Општина
Ludzas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеЛуѕа
Управа
 • ГрадоначалникЈевгенија Кушча
Површина
 • Вкупна964.8[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно15,986[2]
Мреж. местоwww.ludzaspils.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди