Лоуански јазик

(Пренасочено од Лоуски јазик)

Лоуанскиот јазик или само лоу е дел од подгрупата на адмиралитетски јазици, од групата на океански јазици и од семејството на малајско-полинезиски јазици. Јазикот се зборува на островот Лоу во Папуа Нова Гвинеја од околу 1000 луѓе.[1]

Лоуански
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
Говорници1,000 (1994)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3loj

ДијалектиУреди

Јазикот е составен од 3 дијалекти, од кои главен е рејскиот дијалект.

НаводиУреди

ПоврзаноУреди