Липица (словенечки: Lipica) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Липица
Lipica
Поглед на Липица
Липица is located in Slovenia
Липица
Липица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°39′35″N 13°53′9″E / 45.65972° СГШ; 13.88583° ИГД / 45.65972; 13.88583
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна10,56 км2 (4,08 ми2)
Надм. вис.&10000000000000396399999396,4 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина4,5/км2 (12/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210