Лига Национала (ракомет жени)

Лига Национала (ракомет жени) позната поради спонзорски причини и како Лига Флорилор е највисок ранг на ракометното лигашко натпреварување за жени во Романија. Лигата е организирана и е под контрола на романската ракометна федерација.

Лига Национала (ракомет жени)
Liga Florilor logo.png
ЗемјиРоманија Романија
КонфедерацијаЕХФ
Создадена1958
Прва сезона1958–1959
Број на тимови14 (сезона 2019-2020)
Испаѓање воДивизија А
Домашен куп(ови)Куп на Романија
Меѓународни куп(ови)Лига на шампиони
ЕХФ Куп
Челинџ Куп
Актуелен шампионРамнику Валчеа Рамнику Валчеа (1. титула)
Најмногу титулиОлчим Рамнику Валчеа Олчим Валчеа (19 титули)
ТВ партнериТВР
Веб-странаfrh.ro

Во актуелната сезона (2019-2020) лигата број 14 клубови и се игра по двокружен систем секој против секого. Првопласираната екипа на крајот од првенството станува шампион и стекнува право да игра во Лигата на шампионите. Последниот тим на табелата испаѓа во пониско ниво на натпреварување, Дивизија А.

Моментален шампион е екипата на СЧМ Рамнику Валчеа, а најуспешна екипа е Олчим Рамнику Валчеа со 19 титули.

ЕкипиУреди

ШампиониУреди

 • 1959:   Прогресул Букурешт
 • 1960:   Штинца Букурешт
 • 1961:   Рапид Букурешт
 • 1962:   Рапид Букурешт
 • 1963:   Рапид Букурешт
 • 1964:   Штинца Темишвар
 • 1965:   Штинца Букурешт
 • 1975:   Университатеја Темишвар
 • 1967:   Рапид Букурешт
 • 1968:   Университатеја Темишвар
 • 1969:   Университатеја Темишвар
 • 1970:   Университатеја Темишвар
 • 1971:   Университатеја Темишвар
 • 1972:   Университатеја Темишвар
 • 1973:   ИЕФС Букурешт
 • 1974:   ИЕФС Букурешт
 • 1975:   Университатеја Темишвар
 • 1976:   Университатеја Темишвар
 • 1977:   Университатеја Темишвар
 • 1978:   Университатеја Темишвар

Успешност по клубовиУреди

Екипа Титули Победнички сезони
  Олчим Валчеа
19
1988–89, 1989–90, 1990–91, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999-00, 2001–02, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13
  Университатеја Темишвар
10
1963–64, 1965–66, 1967–68, 1968–69, 1969–70, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1976–77, 1977–78
  Штинца Бакау
9
1978–79, 1979–80, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1984–85, 1985–86, 1986–87, 1991–92
  Рапид Букурешт
5
1960–61, 1961–62, 1962–63, 1966–67, 2002–03
  ЧСМ Букурешт
4
2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18
  Залау
3
2000–01, 2003–04, 2004–05
  Штинца Букурешт
2
1959–60, 1964–65
  Корона Брашов
2
1980–81, 2005–06
  ИЕФС Букурешт
2
1972–73, 1973–74
  Рамнику Валчеа
1
2018-19
  Баја Маре
1
2013–14
  Таргу Муреш
1
1987–88
  Прогресул Букурешт
1
1958–59

Надворешни врскиУреди