Лиа Табурчан

Лиа Табурчан (молдавски: Lia Taburcean; родена во село Вережењ, Теленештски реон, 24 јули 1997 година) — молдавска пејачка.

Лиа Табурчан
Родено имеLia Taburcean
Роден24 јули 1997
Country flag село Вережењ, Теленештски реон, Молдавија
Занимање/њаПејач

Елементи на молдавската традиција и менталитет често се присутни во работата на пејачот.

УметностУреди

Видео клиповиУреди

  • Când Eu Iubesc
  • La nunta asta
  • Cuscră
  • Mânză
  • Scârț Scârț feat. Kapushon
  • Ca-n filme indiene

ВрскиУреди