Лесли-Ен Л. Дупињи-Жиро

Лесли-Ен Л. Дупињи-Жиро е државен климатолог во Вермонт, претседател на Американското здружение на државни климатолози[1] АД и професор по географија на Универзитетот во Вермонт.[2]

Лесли-Ен Л. Дупињи-Жиро
Lesley-Ann Dupigny-Giroux.jpg
Лесли-Ен Л. Дупињи-Жиро пред метеоролошка станица на НАСА.
ПолињаКлиматологија, Хидрологија, Далечинска детекција, Климатска писменост
УстановиДржавен климатолог во Вермонт; Универзитетот во Вермонт
ОбразованиеМекГил Универзитет
Универзитет во Торонто

Ран живот и образованиеУреди

Дупињи-Жиро е родена во Тринидад. Нејзиното истражување на малиот остров и дало рана благодарност за местото и географијата и нивните врски со историјата.[3]

Дупињи-Жиро ја заработила нејзиниот диплома за наука степен од Универзитетот во Торонто во 1989 година, двоен отсек во физичката географија и развојни студии. Таа ги стекнала називите магистер на науки (1992) и доктор по филозофија (1996) на универзитетот Мекгил.[4] Магистрирала на климатиологија и хидрологија, со теза за врнежи од дожд и истекување во дренажни сливови во Тринидад. Нејзината докторска диплома била климатологија и географски информациски системи (ГИС), со теза за суша и врнежи од дожд над северен Бразил. На почетокот на постдипломските студии, Дупињи-Жиро поминала лето во Националниот центар за истражување на атмосферата (1990), анализирајќи ги податоците за врнежи и истекување користејќи методи на спектрална анализа со Ворен Вашингтон и Хари ван Лун, а подоцна (1992) учествувала во Националната океанска и атмосферска управа (NOAA) за оперативно и еколошко предвидување, каде што научила техники за следење на климата, анализа на временските услови и хидролошко и океанографско предвидување.

Дупињи-Жиро работела како асистент за истражување и предавач додека била на Универзитетот Мекгил и предавала на Универзитетот во Јужен Илиноис во Едвардсвил како асистент професор (1996-1997) пред да се приклучи на Универзитетот во Вермонт и да стане државен климатолог во Вермонт во 1997 година.[5]

Истражувачка кариераУреди

Дупињи-Жиро служела како државен климатолог во Вермонт и работеше на Универзитетот во Вермонт од 1997 година. Автор е на повеќе од 40 рецензирани публикации и извештаи за хидрологија, далечинско набљудување, климатски промени и варијабилност, екстремни временски услови и климатска писменост.[2]

 
Корица на поглавјето на четвртата Национална проценка на климата на Програмата за истражување на глобалните промени во САД, североисточно поглавје (2018)

Познати публикации вклучуваат работа со програмата за истражување на глобалните промени во САД, каде што Дупињи-Жиро служела како автор на „Климатските промени на североисток: изворна книга“,[6] технички придонес за североисточно поглавје[7] од третата национална проценка на климата (NCA3), и како глава на поглавјето од североисточно поглавје[8] од четвртата национална проценка на климата (NCA4).[9][10] Североисточното поглавје на NCA4 вклучува информации за тоа како климатските промени ќе влијаат на руралните економии, природните ресурси и здравјето на луѓето во североисточниот дел на САД.[11] Таа исто така служела како главен уредник на книгата „Историска климатска варијабилност и влијанија во Северна Америка“[12] која користи инструментални и историски податоци за реконструкција и анализа на климатските промени во Северна Америка помеѓу XVII и XIX век.

Дупињи-Жиро, исто така, спровела истражување на тропските циклони во Северен Атлантски Океан, вклучително и истражувања за ублажување на катастрофи за да се намалат штетите на ветерот на инфраструктурата и градежништвото на Карибите.[13][14]

Универзитет во ВермонтУреди

На Универзитетот во Вермонт, Жиро служела како асистент професор од 1997-2003 година, вонреден професор од 2003-2014 година, претседател на Катедрата за географија од 2015-2018 година и професор од 2014 година, со средни назначувања на одделот за геологија, Колеџот за образование и социјални услуги и Рубенштајн школа за животна средина и природни ресурси. Таа предавала курсеви по метеорологија, климатологија, физичка географија, растојание и процеси на копно.  [ потребно е цитирање ]

Државен климатолог во ВермонтУреди

Во својата работа како државен климатолог за Вермонт, Дупињи-Жиро ја користела својата стручна хидрологија и екстремните временски услови, како што се поплави, суши и бури, за да ги информира жителите на Вермонт за тоа како климатските промени ќе влијаат на нивните домови, здравје и егзистенција. Таа им помагала на другите државни агенции во подготовките и прилагодувањето на сегашните и идните влијанија на климатските промени врз системот за транспорт на Вермонт, планирањето за управување со итни случаи и земјоделството и шумарската индустрија. На пример, таа објавила анализи за влијанието на климатските промени врз здравјето на шеќерните јавори во Вермонт, вид тврдо дрво од клучно економско и културно значење за државата.[15] Како копретседателка на Работната група за суша на државата Вермонт, таа играла клучна улога во изготвувањето на Планот за ублажување на опасностите во Вермонт за 2018 година.[16]

Дупињи-Жиро служела како секретар на Американското здружение на државни климатолози од 2010-2011 година и избран претседател од 2019-2020 година. Во јуни 2020 година, таа била избрана за претседател на Американското здружение на државни климатолози, што е двегодишен мандат.[17]

Климатска писменостУреди

Покрај своето истражување за климатските промени, Дупињи-Жиро е позната по нејзините напори за истражување и унапредување на климатската писменост[18][19][20][21] и особено нејзината работа со наставници и ученици од основно и средно училиште. Таа била ко-основач на проектот „Сателити за времето и климата“ (SWAC)[22][23] во 2008 година, што е програма за професионален развој за наставници во К-12, дизајнирана за промовирање на климатската писменост и интересот за STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) кариера. Дупињи-Жиро била исто така основач на мрежата за климатска писменост и енергетска свесност (CLEAN; порано мрежа за климатска писменост),[24] обид заснована врз заедница за поддршка на климатската писменост и комуникација.

Во едно интервју од 2016 година, Дупињи-Жиро изјавила: „Споделувањето знаење и враќањето на мојата заедница се моите две аксиоми во животот. Гледањето како студентите созреваат и цветаат во нивните четири години со нас е голема привилегија и најдобриот дел да се биде учител-научник тука на УВМ [Универзитет во Вермонт]“.[3]

Разновидност во климатските наукиУреди

Универзитет во Џорџија, Френклин, во посета на стипендист за вклучување и водство за разновидност (2010)

Финансирање на NSF за климатска мрежа за разновидност (D-ClimNet)[25] за подобрување на различноста во климатологијата (2009-2013)

Награди и признанијаУреди

 • Соработник - Институт за животна средина на Универзитетот во Вермонт Гунд (2020)[26]
 • Награда за научен работник на Универзитетот во Вермонт, Колеџ за уметности и науки (2020) доделена на факултет кој постојано демонстрирал способност да ги преведе своите професионални знаења и вештини во возбудливи искуства во училницата за нивните студенти и кои го исполнуваат предизвикот да бидат и одлични наставници и високо почитувани професионалци во сопствената дисциплина[27]
 • Соработник - Американско метеоролошко друштво (2019)[28]
 • Здружение на жени гео-научници (AWG)[29] Награда за професионална извонредност за одличен придонес во нејзината професија (2018)
 • Меѓународна заедничка комисија, Студиски одбор на реката Езеро Шамплен-Ришелје,[30] Претседател на САД, Јавен советодавен одбор (2016-2017)
 • Соработник - Академија за наука и инженерство во Вермонт[31] (2015)
 • Студент за живеење на колеџ Годард (2015)
 • Соработник - Американска асоцијација на универзитетски жени (AAUW) Образовна фондација Ширли Фар (2003)
 • Програма за меѓународна научна соработка на жените (WISC) на Американската асоцијација за унапредување на науката (AAAS )

НаводиУреди

 1. „American Association of State Climatologists“. American Association of State Climatologists (англиски). Посетено на 2020-10-30.
 2. 2,0 2,1 Dupigny-Giroux, Lesley-Ann (2018). „Dupigny-Giroux CV“ (PDF). Посетено на October 29, 2020.
 3. 3,0 3,1 Kerski, Joseph J. (November 16, 2016). „GeoInspirations: Lesley-Ann Dupigny-Giroux: Pushing geography into the sky — literally“. Посетено на October 29, 2020.
 4. „Lesley-Ann Dupigny-Giroux“. www.uvm.edu (англиски). Посетено на 2020-10-29.
 5. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann (September 2010). „Dupigny-Giroux CV“ (PDF). Посетено на October 29, 2020.[мртва врска]
 6. Horton, Radley & Rosenzweig, Cynthia (2012). „Climate Change in the Northeast: A Sourcebook. Draft Technical Input Report prepared for the U.S. National Climate Assessment - GCIS“. US Global Change Research Program. Посетено на 2020-10-29.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 7. „National Climate Assessment“. National Climate Assessment (англиски). Посетено на 2020-10-29.
 8. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann; Mecray, Ellen; Lemcke-Stampone, Mary; Hodgkins, Glenn A.; Lentz, Erika E.; Mills, Katherine E.; Lane, Erin D.; Miller, Rawlings; Hollinger, David (2018). „Chapter 18 : Northeast. Impacts, Risks, and Adaptation in the United States: The Fourth National Climate Assessment, Volume II“. doi:10.7930/nca4.2018.ch18. Наводот journal бара |journal= (help)
 9. Reidmiller, David R.; Avery, Christopher W.; Easterling, David R.; Kunkel, Kenneth E.; Lewis, Kristin L.M.; Maycock, Thomas K.; Stewart, Brooke C., уред. (2018). „Impacts, Risks, and Adaptation in the United States: The Fourth National Climate Assessment, Volume II“. doi:10.7930/nca4.2018. Наводот journal бара |journal= (help)
 10. Dec 27 2018December 28, Elizabeth Gribkoff; 2018 (2018-12-27). „Q+A with climatologist Lesley-Ann Dupigny-Giroux“. VTDigger (англиски). Посетено на 2020-10-29.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
 11. „Vermont - State Summaries 2019“. statesummaries.ncics.org. Посетено на 2020-10-29.
 12. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann; Mock, Cary J., уред. (2009). Historical Climate Variability and Impacts in North America (англиски). Springer Netherlands. ISBN 978-90-481-2827-3.
 13. Prevatt, D. O.; Dupigny-Giroux, L.-A.; Masters, F. J. (November 2010). „Engineering Perspectives on Reducing Hurricane Damage to Housing in CARICOM Caribbean Islands“. Natural Hazards Review (англиски). 11 (4): 140–150. doi:10.1061/(ASCE)NH.1527-6996.0000017. ISSN 1527-6988.
 14. Uddin, Nasim, уред. (2010-06-24). Wind Storm and Storm Surge Mitigation (англиски). Reston, VA: American Society of Civil Engineers. doi:10.1061/9780784410813. ISBN 978-0-7844-1081-3.
 15. Oswald, Evan M.; Pontius, Jennifer; Rayback, Shelly A.; Schaberg, Paul G.; Wilmot, Sandra H.; Dupigny-Giroux, Lesley-Ann (August 2018). „The complex relationship between climate and sugar maple health: Climate change implications in Vermont for a key northern hardwood species“. Forest Ecology and Management (англиски). 422: 303–312. doi:10.1016/j.foreco.2018.04.014.
 16. Vermont Emergency Management (November 17, 2018). „Vermont State Hazard Mitigation Plan“ (PDF). Посетено на October 29, 2020.
 17. „UVM's Dupigny-Giroux elected president of National State Climatology Association“. Vermont Business Magazine (англиски). 2020-06-18. Посетено на 2020-10-29.
 18. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann; Cole, Amanda (2018-05-24). „Climate Literacy and Education“ (англиски): 9780199874002–0191. doi:10.1093/obo/9780199874002-0191. Наводот journal бара |journal= (help)
 19. Richardson, Douglas; Castree, Noel; Goodchild, Michael F.; Kobayashi, Audrey; Liu, Weidong; Marston, Richard A., уред. (2016-12-12). International Encyclopedia of Geography: People, the Earth, Environment and Technology (англиски) (1. изд.). Wiley. doi:10.1002/9781118786352. ISBN 978-0-470-65963-2.
 20. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann L. (September 2010). „Exploring the Challenges of Climate Science Literacy: Lessons from Students, Teachers and Lifelong Learners: Challenges to addressing climate science literacy“. Geography Compass (англиски). 4 (9): 1203–1217. doi:10.1111/j.1749-8198.2010.00368.x.
 21. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann L. (November 2008). „Introduction—Climate Science Literacy: A State of the Knowledge Overview“. Physical Geography (англиски). 29 (6): 483–486. doi:10.2747/0272-3646.29.6.483. ISSN 0272-3646.
 22. „Satellites, Weather and Climate : University of Vermont“. www.uvm.edu. Посетено на 2020-10-29.
 23. Dupigny-Giroux, Lesley-Ann; Toolin, Regina; Hogan, Stephen; Fortney, Michael D. (2012-06-13). „The Satellites, Weather and Climate (SWAC) Teacher Professional Development Program: Making the Case for Climate and Geospatial Literacy“. Journal of Geoscience Education. 60 (2): 133–146. doi:10.5408/11-238.1. ISSN 1089-9995.
 24. Ledley, Tamara Shapiro; Gold, Anne U.; Niepold, Frank; McCaffrey, Mark (2014-09-02). „Moving Toward Collective Impact in Climate Change Literacy: The Climate Literacy and Energy Awareness Network (CLEAN)“. Journal of Geoscience Education. 62 (3): 307–318. doi:10.5408/13-057.1. ISSN 1089-9995.
 25. „Diversity Climate Network : University of Vermont“. www.uvm.edu. Посетено на 2020-10-29.
 26. „Faculty Fellows“. www.uvm.edu (англиски). Посетено на 2020-10-30.
 27. „Dean's and Full Professor Lecture Series News and Updates“. www.uvm.edu (англиски). Посетено на 2020-10-30.
 28. „Lesley-Ann Dupigny-Giroux Named AMS Fellow“. www.uvm.edu (англиски). Посетено на 2020-10-29.
 29. „Association for Women Geoscientists“. www.awg.org. Посетено на 2020-10-29.
 30. „International Lake Champlain-Richelieu River Study Board | International Joint Commission“. www.ijc.org. Посетено на 2020-10-29.
 31. „Vermont Academy of Science & Engineering“. vase (англиски). Посетено на 2020-10-29.

Надворешни врскиУреди