Леон (департман)

Леон (шпански: Departamento de León) е департман во Никарагва. Зафаќа површина од 5.107 км², а населението брои 389.600 жители.[1] Главен град е Леон.

Леон
Departamento de León
Департман
Земја Никарагва
Админ. центар Леон
Површина 5.107 км2
Население 389.600 (2005)
ISO 3166-2 NI-LE
Leon Department in Nicaragua.svg

ОпштиниУреди

 1. Ел Саусе
 2. Ел Хикарал
 3. Кецалгваке
 4. Ла Паз Сентро
 5. Ларејнага
 6. Леон
 7. Нагароте
 8. Сан Хосе де Ачуапа
 9. Санта Роза дел Пењон
 10. Телика

НаводиУреди

 1. Попис 2005

Координати: 12°26′N 86°53′W / 12.433° СГШ; 86.883° ЗГД / 12.433; -86.883