Мари Епри-Леон Валрас (француски: Marie-Esprit-Léon Walras) бил француски економист и џорџист.[1]

Леон Валрас
Лозанска школа
Walrass.jpg
Леон Валрас
Роден16 декември 1834(1834-12-16)
Евро, Горна Нормандија, Франција
Починал5 јануари 1910(1910-01-05) (возр. 75)
Клерен, сега Монтро, Швајцарија
НационалностФранцузин
Полеекономија, маргинализам
Алма матерМин ПариТек

ЖивотописУреди

Татко му на Варлас исто така бил економист значително влијаел на неговиот син: да се занимава со економската теорија, да прифати субјективна теорија за вредности и ориентација во математичката економија, но исто така и до социјалистите за блиски гледишта за оданочување, сопственост на земјиштето и слично.

Од 1870 година предавал на универзитетот во Лозана, а со Парето ја создал Лозанската школа. 1874 година издалглавно дело- Елементи на чистата економија, со кое тој станал еден од основачите на Маргиналната револуција, заедно со Карл Менгер и Стенли Џевонс, кој ја воспоставил модерната економска теорија.[2]

Најважен придонес е теоријата на општата рамнотежа, која денес е во понапредна форма, на основниот концепт на економската теорија. Пред Валас не бил направен обид за да се покаже дека целата теорија се држи заедно со многу пазари ипостигнува рамнотежа.

НаводиУреди

  1. Cirillo, Renato (Jan 1984). „Léon Walras and Social Justice“. The American Journal of Economics and Sociology. 43 (1): 53–60. doi:10.1111/j.1536-7150.1984.tb02222.x. Посетено на 12 November 2013.
  2. „Marie-Ésprit Léon Walras, 1834–1910“. The New School, The History of Economic Thought Website. Архивирано од изворникот на January 6, 2011. Посетено на 2010-12-30.

ЛитератураУреди

  • Jaffé, William, and Donald A. Walker (ed.) (1983). Essays on Walras. Cambridge University Press.
  • Morishima, Michio (1977). Walras' economics : a pure theory of capital and money. Cambridge University Press.
  • Medema S.G. & Samuels W.J. (2003). "The history of economic thought: a reader" Routledge, London and New York.

Надворешни врскиУреди