Леднице (чешки: Lednice), (германски: Eisgrub) е село во регионот на Јужна Моравија во Чешка, каде што се наоѓа палатата на принцовите на Лихтенштајн. Во 1996 година, заедно со соседната палата во Валтице, била вклучена во списокот на светското наследство под името Културен пејсаж Леднице-Валтис. Во 2020 година, властите на Лихтенштајн официјално побарале враќање на 2 илјади км² со градот Валтице и селото Леднице [1].

Замокот во Леднице

ИсторијаУреди

Првото споменување на населбата датира од 1212 година.

Бидејќи Леднице прва поминала во рацете на кнежевската куќа на Лихтенштајн (ова се случило во 13 век), нејзината понатамошна историја била неразделно поврзана со развојот и збогатувањето на ова семејство. Во 17 век, таму се појавила летна резиденција на владејачките принцови од Лихтенштајн. Палатата е дизајнирана и изградена од архитектите Јохан Бернхард Фишер фон Ерлах, Доменико Мартинели и Антон Јохан Оспел во барокен стил.

Во 1846-1858 година, таа била повторно изградена во неоготски стил под раководство на архитектот Георг Вингелмилер. Англиска градина е поставена во близина на палатата, во која има неколку згради на Џозеф Хардмут, вклучително и вештачки урнатини од средновековен замок (1801) на бреговите на реката Дија и едно минаре од 60 метри (1797-1804).

ПопулацијаУреди

Год број
1869 2335 [2]
1880 2670
1890 2561
1900 2702
1910 2731
Год Број
1921 2830
1930 2791
1950 1952
1961 2012
1970 1994
Год Численность
2017 2304 [3]
2018 2293 [4]
2019 2299 [5]
2020 2272 [6]

НаводиУреди

  1. „Власти Лихтенштейна потребовали от Чехии вернуть отторгнутые территории“. regnum.ru (руски). Посетено на 2020-08-22. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011 (чеш.)ČSÚ, 2015.
  3. Český statistický úřad Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2017 (чеш.)Praha: 2017. — ISBN 978-80-250-2770-7
  4. Český statistický úřad Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2018 (чеш.)Praha: ČSÚ, 2018. — ISBN 978-80-250-2843-8
  5. Český statistický úřad Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019 (чеш.)Praha: ČSÚ, 2019. — ISBN 978-80-250-2914-5
  6. Český statistický úřad Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020 (чеш.)Praha: ČSÚ, 2020.

Надворешни врскиУреди