Ламе (германски: Lamme) — лева притока на реката Инерсте во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Долга е 22,4 километри. Тече низ градот Бад Залцдетфурт во јужниот дел на покраината Долна Саксонија.

Ламе
Lamme
Изворот во манастирскиот парк во Ламшпринге
Место Долна Саксонија, (Германија)
Должина 22,43 км
Извор во Ламшпринге
51°34′26″N 10°02′53″E / 51.5739° СГШ; 10.048° ИГД / 51.5739; 10.048
Висина на изворот околу 205 м над м.н.
Утока кај Клајн Динген во Инерсте
52°33′18″N 10°09′32″E / 52.555° СГШ; 10.159° ИГД / 52.555; 10.159
Висина на утоката 82 м над м.н.
Спуст ~ 123 м
Слив Везер
Одлив Инерсте → Лајне → Везер → Северно Море
Слив 153,88 км²
Десни притоки Бинтебах
Леви притоки Рие, Клусбах, Геленбах
Паланки Бад Залцдетфурт

Надворешни врски

уреди

52°06′N 10°02′E / 52.100° СГШ; 10.033° ИГД / 52.100; 10.033{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница