Лакадиви

сојузна територија на Индија

Лакадиви (Лакадивски Острови) или Лакшадвип (малајалски: ലക്ഷദ്വീപ്) — островска сојузна територија во Лакадивското Море во рамките на Индија, оддалечена од 200 до 300 км од нејзиното копно. Главен град е Каварати, а најголем е Андрот.

Лакадиви
ലക്ഷദ്വീപ് (Лакшавдип)
сојузна територија
Амблем на Лакадиви
Амблем
Местоположба на Лакадиви
Координати:
Земја Индија
Основана1 ноември 1956
Главен градКаварати
Управа
 • УправникФарук Кан
 • ПратеникМохамед Фајзал (НСП)
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Ранг36.
Население (попис 2011)
 • Вкупно65.473
 • Густина2,000/км2 (5,300/ми2)
Јазици[1]
 • Службенмалајалски
 • Помошен службенанглиски
Демографија
 • Народности≈84,33% малајалски
≈15,67% Мали
Часовен појасIST (UTC+5:30)
ISO 3166IN-LD
Рег. таб.LD
Бр. на окрузи1
Најголем градАндрот
ИЧР
0,796
ИЧР-година2005
ИЧР-категоријависок
Мреж. местоlakshadweep.gov.in

Поврзано уреди

 
Карта на Лакадивите

Наводи уреди

  1. „50th Report of the Commissioner for Linguistic Minorities in India“ (PDF). 16 July 2014. стр. 109. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-07-08. Посетено на 6 November 2016.