Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26 (Штип)

куќа во Ново Село

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26 ― урната куќа во Ново Село, Штип, Македонија. На нејзино место била изградена нова куќна градба. Старата градба е заведена како Културно наследство на Македонија.[1][2]

Куќа на ул. „Крсте Мисирков“ бр. 26
Карта
Општи податоци
СтатусСпоменик на културата
Адресаул. „Крсте Мисирков“ бр. 26
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Урнатанепознато

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Куќа на ул. К. Мисирков бр.26“. zkn.mk. Посетено на 30 март 2022.