Куќа на Михајло Апостолски (Штип)

куќата на македонскиот генерал од Втората светска војна и академик Михајло Апостолски во Ново Село, Штип, Македонија

Куќа на Михајло Апостолски ― родната куќа на генералот Михајло Апостолски во Ново Село, Штип, Македонија. Куќата е заведена како Културно наследство на Македонија.[1]

Куќа на Михајло Апостолски
Куќата во 2022 година
Карта
Општи податоци
Адресаул. „Никола Карев“ бр. 36
ГрадНово Село, Штип
ЗемјаМакедонија
Координати41°44′05.4″N 22°10′55.1″E / 41.734833° СГШ; 22.181972° ИГД / 41.734833; 22.181972
СопственикМитеви
семејство Апостолски (до 1947)
Технички податоци
Катови2

Историја

уреди

Куќата била продадена од страна на Мите Апостолски на семејството Ставреви (подоцна нарекувани Митеви) на 8 март 1947.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. „Национален регистар на објекти кои се заштитно културно наследство“. Министерство за култура. 2012. Архивирано од изворникот 2021-08-09. Посетено на 23 март 2022.
  2. Документ за купопродажба во сопственост на семејство Митеви, истражувал: Никола Милошевски, датум на извор: 6 август 2022, датум на пристап: 9 август 2022.