Отвори го главното мени

Кулдига (латвиски: Kuldīgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Кулдига
Kuldīgas novads
Општина
Kuldīgas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеКулдига
Управа
 • ГрадоначалникИнга Берзиња
Површина
 • Вкупна1,756.7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно27,430[2]
Мреж. местоwww.kuldiga.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди