Кристин Крук

Кристин Лора Крук (англиски: Kristin Laura Kreuk) (родена на 30 декември, 1982) е канадска глумица. Најдобро е позната по нејзините улоги го канадската телевизиска серија Еџмонт, американската телевизиска серија Смолвил во која настапува како Лана Ленг[1] и филмот Уличен тепач: Легендата на Чан-Ли.

Кристин Крук
Роден(а)Кристин Лора Крук
ЗанимањеГлумица
Активен2001 – сè уштеНаводиУреди

  1. Kristin Kreuk cast bio on The CW; URL accessed November, 2006.