Криж (словенечки: Križ) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Криж
Križ
Поглед на Криж
Криж is located in Slovenia
Криж
Криж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′42.28″N 13°52′5.7″E / 45.7450778° СГШ; 13.868250° ИГД / 45.7450778; 13.868250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна3,82 км2 (1,47 ми2)
Надм. вис.&10000000000000338300000338,3 м
Население (2020)
 • Вкупно654
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210