Крвава работа (филм)

филм

Крвава работа (англиски: Blood Work) е американски филм од 2002 година, во режија на Клинт Иствуд. Главните улоги ги толкуваат: Клинт Иствуд, Џеф Даниелс и Анџелика Хјустон.

Клинт Иствуд на филмскиот фестивал во Њујорк во 2010 година

Содржина

уреди

Тери Мекејлеб (го игра Клинт Иствуд) е пензиониран директор на ФБИ, кој е ангажиран да го истражи убиството на една жена. Притоа, жртвата го донирала срцето кое му било трансплантирано на Тери. Тој, се сомнева дека се работи за сериски убиец и Тери се впушта во потрага по убиецот.[1] [2]

Наводи

уреди
  1. Антена, број 831, 30.5.2014, стр. 21.
  2. Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 16.