Колумбијана

Колумбијана (анг. Colombiana) e американски акционен филм во кој младата Зу Салдана се домаздува на сите оние виновни за смрта на нејзините родители. Филмот е сниман на повеќе локации низ Франција и САД во 2011 година.

„Колумбијана“
Колумбијана.jpg
рекламен постер
РежисерОливер Мегатон
ПродуцентЛук Бесон
Пјер Анџи Ле Погам
Главни улогиЗу Салдана
мајкл Вертан
клиф Куртис
Лени Џејмс
Калум Блу
Џорди Мола
МонтажаКамил Деламар
СтудиоStage 6 Films
EuropaCorp
Canal+
ДистрибутерTriStar Pictures
(Sony Pictures Entertainment)
Премиера26 август 2011
Времетраење108 минути
ДржаваФранција
САД
Јазиканглиски
Шпански
Буџет$40,000,000
Бруто заработка$60,965,854