Кокошкофазани

Кокошкофазани
Male Swinhoe's Pheasant.jpg
Тајвански фазан (Lophura swinhoii)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Кокошковидни
Семејство: Фазани
Потсемејство: Фазани
Род: Кокошкофазани
Fleming, 1822

Кокошкофазани (науч. Lophura) — род птици од семејството фазани (Phasianidae) кој опфаќа 12 вида и неколку подвида.

ТаксономијаУреди

Виетмански (L. hatinhensis) и суматранскиот (L. hoogerwerfi) фазан понекогаш се сметаат за подвидови, што значи дека родот би имал 10 видови. Други подвидови понекогаш се сметаат за посебни видови.

Надворешни врскиУреди