Коен Кастелс

Коен Кастелс (роден на 25 јуни 1992 година) е белгиски фудбалер, голман на Волфсбург и на белгиската репрезентација.

Клупска кариераУреди

Кастелс играл во младинските состави на Бетекома и Генк. Во 2011 година се преселил во германскиот Хофенхајм. Дебитирал на голот на Хофенхајм во Бундеслигата во 2012 година.[1] Во текот на 2015 година, тој бил позајмен во Вердер од Бремен .[2] Од 2015 година бил прв голман во Волфсбург .

Репрезентативна кариераУреди

Тој настапил за белгискиот национален тим од 2011 до 2013 година. Тој бил на пошироката список на белгискиот национален тим за Светското првенство 2014 година .[3] Мартин Мартинез го рангирал меѓу 23 белгиски играчи за Светското првенство во 2018 година. во Русија.[4]

НаводиУреди

  1. Perfomance data
  2. "Casteels über Werder nach Wolfsburg" (германски). Weltfussball.de. 21. 01. 2015. Посетено на 15. 05. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. "Les Diables Rouges ont leurs numéros pour le Mondial". Le Soir. 25. 05. 2014. Посетено на 25. 05. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. "World Cup 2018: Belgium announce initial 28-man squad for Russia".

Надворешни врскиУреди