Клуб Насионал

Клуб Насионал (на шпански Club Nacional ) е фудбалски тим од реонот Обреро на градот Асунсион - главниот град на Парагвај. Тимот се натпреварува во Примера Дивизион највисокиот степен на парагвајскиот клупски фудбал.

Насионал
Nacional
Целосно имеClub Nacional
ПрекариАкадемија
Основан5 јуни 1904
СтадионСтадион Арсенио Ерико
Асунсион, Парагвај
(Капацитет: 5,000)
ПретседателРоберт Харисон
ТренерПарагвај Густаво Морениго
ЛигаПримера Дивизион
Апертура 2012Апертура 2012, 5-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Основан е на 5 јуни 1904 година. Национал е 8-кратен шампион на својата земја.

ИсторијаУреди

Основан е од група на економисти на колеџот Национал де ла Капитал, кој е меѓу најстарите училишта во Асунсион. Првично тимот се нарекувал Фудбалски Клуб Насионал, а подоцна е прекрстен во само Клуб Насионал. За основна боја на тимот е избрана белата - по бојата на униформата на колеџот. Боите на амблемот пак одговараат на бојата на парагвајското знаме.

Најпознат прекар на клубот му е "Академијата", бидејќи клубот има одлична младинска школа од која произлегле многу талентирани фудбалери, како што Арсенио Ерико, кој се смета за најдобар парагвајски фудбалер на сите времиња. Насионал има 8 шампионски титули (и е на 5-то место во земјата по овој показател), 3 титули во Втора дивизија и 3 учества на Копа Либертадорес. Последната лигашка шампионска титула Насионал ја освои во 2011 година на Торнео Апертура.

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Игнасио Дон
2   ОД Матијас Родриго Перез
4   ОД Давид Мендоза
5   ОД Маркос Миерс
6   СР Силвио Торалес
7   НП Родриго Тешеира
8   СР Блас Ирала
9   НП Анхел Оруе
10   СР Цесар Касерес Кањете
11   НП Цесар Флоренсиањез
12   ОД Рамон Коронел
14   СР Рамон Касерес
15   ОД Хозе Касерес
Бр. Позиција Играч
16   ОД Карлос Мартинез Гиљен
17   СР Карлос Руиз Пералта
18   СР Дерлис Оруе
19   НП Луис Овељар
20   ОД Денис Каниза (К)
21   НП Хавиер Гонзалез
22   СР Блас Паредес
23   НП Вилијамс Переира
24   ОД Раул Пирис
25   ГМ Оскар Агеро
27   СР Хуан Аргуељо
28   СР Маркос Риверос

Познати играчиУреди

 
Арсенио Ерико

ТитулиУреди

Надворешни врскиУреди