Кларк (округ во Алабама)

Кларк (англиски: Clarke County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Гроув Хил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 25,833 жители.

Clarke, Alabama
Map of Alabama highlighting Clarke
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана10 декември 1812
СедиштеГроув Хил
Најголем градЏексон
Население
 • (2010)25,833
Судската куќа на округот Кларк

Географија уреди

Округот зафаќа површина од 3,244 км2, од кои 3,207 km? се копно, а останатите 37 км2 вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија уреди

Clarke County, Alabama
ГодинаНас.±%
1820 5.839—    
1830 7.595+30.1%
1840 8.640+13.8%
1850 9.786+13.3%
1860 15.049+53.8%
1870 14.663−2.6%
1880 17.806+21.4%
1890 22.624+27.1%
1900 27.790+22.8%
1910 30.987+11.5%
1920 26.409−14.8%
1930 26.016−1.5%
1940 27.636+6.2%
1950 26.548−3.9%
1960 25.738−3.1%
1970 26.724+3.8%
1980 27.702+3.7%
1990 27.240−1.7%
2000 27.867+2.3%
2010 25.833−7.3%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 27,867 жители, 10,578 домаќинсства 7,700 семејства. Густината на населеност изнесувала 9 жители/км2. 55.94% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 43.02% на црната.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. GNIS-ID: 161526
  2. Autauga County Архивирано на 28 март 2014 г., alabama.gov, (англиски)
  3. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties