Болдвин (округ во Алабама)


Болдвин (англиски: Balwin County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[1][2] Главен град на округот е градот Пратвил. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 182.265 жители.

Baldwin, Alabama
Map of Alabama highlighting Baldwin
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
ОснованаDecember 21, 1809
СедиштеБеј Минет
Најголем градДафни
Население
 • (2010)182,265
Мрежна страницаco.baldwin.al.us

Географија уреди

Округот зафаќа површина од 2026,93 км2, од кои 1596 км2 се копно, а останатите 430,58 км2 вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1920 20.730—    
1930 28.289+36.5%
1940 32.324+14.3%
1950 40.997+26.8%
1960 49.088+19.7%
1970 59.382+21.0%
1980 78.556+32.3%
1990 98.280+25.1%
2000 140.415+42.9%
2010 182.265+29.8%
Извор: „American FactFinder“. Биро за попис на САД. Биро за попис
 
Старосна пирамида на населението во округот

Според пописот во 2000 година, округот броел 200.100 жители, 55.336 домаќинства 40.284 семејства. Густината на населеност изнесувала 46 жители/km2. Дури 87.15% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 10,29 % на црната.

Просечниот број на членови во едно домаќинство изнесувал 2.50, додека во едно семејство 2.94.

Според старосната структура на населението, 24.40% биле лица помлади од 18 години, 7.50% од 18 до 24, 27.70% од 25 до 44, 24.90% од 45 до 64 и д 15.50% лица постари од 65 години. Просечната старост на населението изнесувала 39 години.

Просечниот годишен доход на едно домаќинство изнесувал 42.013 $, додека просечниот годишен доход на едно семејство изнесувал 48.458 $. Мажите заработувале повеќе од жените, па така нивниот просек изнесувал 35.168 $, додека оној на жените 22.859 $. Просечниот доход по глава на жител изнесувал 15.518 $. Од вкупниот број на семејства, 8,2% или 10,9% од вкупниот број на жители живееле под границата на сиромаштија.[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди