Маренго (округ во Алабама)


Маренго (англиски: Marengo County) е округ во сојузната американска држава Алабама.[2][3] Главен град на округот е градот Линден. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува жители.

Marengo, Alabama
Marengo County Courthouse in Linden, Alabama
Map of Alabama highlighting Marengo
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана6 февруари, 1818
Именувана поБитката кај Маренго[1]
СедиштеЛинден
Најголем градДемополис
Население
 • (2010)21,027
Временска зонаЦентрален: UTC-6/-5

Географија

уреди

Округот зафаќа површина од 2,546 км2, од кои 2,531 км2 се копно, а останатите 15 км² вода.[4] Се граничи со окурзите:

Демографија

уреди
Marengo County, Alabama
ГодинаНас.±%
1820 2.933—    
1830 7.700+162.5%
1840 17.264+124.2%
1850 27.831+61.2%
1860 31.171+12.0%
1870 26.151−16.1%
1880 30.890+18.1%
1890 33.095+7.1%
1900 38.315+15.8%
1910 39.923+4.2%
1920 36.065−9.7%
1930 36.426+1.0%
1940 35.736−1.9%
1950 29.494−17.5%
1960 27.098−8.1%
1970 23.819−12.1%
1980 25.047+5.2%
1990 23.084−7.8%
2000 22.539−2.4%
2010 21.027−6.7%
Sources: „American FactFinder“. United States Census Bureau. through 1960

Според пописот во 2000 година, округот броел 22,539 жители, 8,767 домаќинсства 6,277 семејства. Густината на населеност изнесувала 4 жители/км2. 47.28% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 51.71% на црната.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име adahmarengo.
  2. GNIS-ID: 161526
  3. Autauga County Архивирано на 28 март 2014 г., alabama.gov, (англиски)
  4. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties

Надворешни врски

уреди