Чокто (округ во Алабама)

округ во Алабама, САД


Чокто (англиски: Choctaw County) — округ во сојузната држава Алабама, САД.[1][2] Главен град на округот е градот Батлер. Според пописот во САД од 2010 година, бројот на населението во округот изнесува 13,859 жители.

Choctaw, Alabama
Map of Alabama highlighting Choctaw
Местоположба во САД на Alabama
Map of the United States highlighting Alabama
Alabama's location in the САД
Основана29 декември 1847
СедиштеБатлер
Најголем градBatler
Население
 • (2010)13,859
 • Густина15/sq mi (6/km²)

Географија уреди

Округот зафаќа површина од 2,385 км2, од кои 2,366 км2 се копно, а останатите 19 км2 вода.[3] Се граничи со окурзите:

Демографија уреди

Choctaw County, Alabama
ГодинаНас.±%
1850 8.389—    
1860 13.877+65.4%
1870 12.676−8.7%
1880 15.731+24.1%
1890 17.526+11.4%
1900 18.136+3.5%
1910 18.483+1.9%
1920 20.753+12.3%
1930 20.513−1.2%
1940 20.195−1.6%
1950 19.152−5.2%
1960 17.870−6.7%
1970 16.589−7.2%
1980 16.839+1.5%
1990 16.018−4.9%
2000 15.922−0.6%
2010 13.859−13.0%
Sources:[4][5][6][7]

Според пописот во 2000 година, округот броел 15,922 жители, 6,363 домаќинства и 4,574 семејства. Густината на населеност изнесувала 7 жители/км2. 55.14% од населението го сочинувале припадници на белата раса, а 44.13% на црната.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. GNIS-ID: 161526
  2. Autauga County Архивирано на 28 март 2014 г., alabama.gov, (англиски)
  3. Census 2000 U.S. Gazetteer Files: Counties
  4. „American FactFinder“. United States Census Bureau.
  5. „through 1960“. Архивирано од изворникот на 2007-08-08. Посетено на 2011-08-26.
  6. Columbia-Lippincott Gazeteer. (New York: Columbia University Press, 1952) p. 403
  7. 2006 World Almanac, p. 525

Надворешни врски уреди