Киријакос Мицотакис

атињански политичар

Киријакос Мицотакис (грчки: Κυριάκος Μητσοτάκης) (роден на 4 март 1968 година во Атина) е грчки политичар од партијата на Нова Демократија и актуелен Премиер на Грција.

Киријакос Мицотакис
Κυριάκος Μητσοτάκης
Роден 4 март 1968
Атина, Грција
Занимање политичар

Тој е син на поранешниот премиер на Грција, Константин Мицотакис и брат на поранешната Министерка за надворешни работи на Република Грција, Дора Бакојани. Од 2004 година е пратеник во Грчкото собрание.