Езерото Киву е едно од Големите Африкански Езера, се наоѓа на границата помеѓу Демократската Република Конго и Руанда. Неговиот одлив е реката Рузизи која на југ се влева во езерото Тангањика.[2] Прв Европеец кој го посетил езерото бил грофот Адолф фон Гоцен во 1894 година,[3] истражувач и гувернер на Германска Источна Африка. Езерото станало познато кога во 1994 година во него биле фрлени жртвите од геноцидот во Руанда.

Киву (езеро)
Сателитска снимка од НАСА на езерото Киву
Координати2°0′S 29°0′E / 2.000° ЈГШ; 29.000° ИГД / -2.000; 29.000
Главни истециРузизи
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
7,000 km2 (2,700 ми) км2
Сливни земјиРуанда, Демократска Република Конго
Најг. должина89 kм (292,000 ст)[1] км
Најг. ширина48 kм (157,000 ст)[1] км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „&“
}}
2,700 km2 (1,040 ми)[1] км2
Прос. длабочина240 м (787 ст) м
Најг. длабочина480 м (1,575 ст) м
Зафатнина500 km3 (120 cu mi) км3
Надм. височина1,460 м (4,790 ст) м
ОстровиИџви
Населени местаГома, Конго
Букаву, Конго
Кибује, Руанда
Кјангугу, Руанда

Езерото е долго 97 километри, широко 48 километри и има површина од 2,370 квадратни километри.[4] Се наоѓа на надморска височина од 1,460 метри, а максималната длабочина изнесува 485 метри.[4] Во него се наоѓа поголемиот остров Иџви. Најголеми градови на неговите бргови се: Букаву, Кабаре, Калехе, Саке и Гома во Конго, и Гисени, Кибује и Кјангугу во Руанда

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 Kivu, lake, Congo and Rwanda, Columbia Encyclopedia , Sixth Edition. 2001-05.
  2. „The Largest Lakes in Africa“. WorldAtlas (англиски). 2020-06-15. Посетено на 2022-02-01.
  3. „Lake Kivu | Location, Description, & Facts | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2022-02-01.
  4. 4,0 4,1 „Lake Kivu | AGLI“. www.africangreatlakesinform.org. Посетено на 2022-02-01.
 
Езерото Киву