Кејт и Леополд (англиски: Kate and Leopold) е американска романтично-комична фантазија, во режија на Џејмс Менголд. Главните улоги ги играат: Мег Рајан и Хју Џекмен.

„Кејт и Леополд“
РежисерЏејмс Менголд
ПродуцентКети Конрад
СценаристСтивен Роџерс
Џејмс Менголд
Главни улогиМег Рајан
Хју Џекмен
Лијев Шрајбер
Брекин Мејер
Наташа Лајони
МузикаРолф Кент
КинематографијаСтјуарт Драјберг
МонтажаДејвид Бренер
ДистрибутерMiramax Films
Премиера25 декември 2001 (2001-12-25)
Времетраење123 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски јазик
Буџет$48 милиони[1]
Бруто заработка$76,019,048

Содржина Уреди

Кејт Мекеј (ја игра Рајан) е модерна директорка од Њујорк, која во борбата за успех во немилосрдниот свет на големите корпорации, нема време за романса. Нејзиното генијално поранешно момче Стјуарт успева да отвори врата низ времето и низ него ќе го донесе Леополд од 1867 година во сегашноста.[2][3][4]

Награди и номинации Уреди

Во 2011 година Хју Џекмен бил номиниран за Златен глобус за најдобар глумец во мјузикл или комедија. Филмот го освоил Златниот глобус за најдобра песна за песната "Until...", напишана и изведена од Стинг. Истата песна била номинирана и за Оскар.[5]

Наводи Уреди

  1. „Kate and Leopold - Box Office Data“. The Numbers. Посетено на 7 August 2011.
  2. „Кејт и Леополд“, Антена, број 888, 3.7.2015, стр. 16.
  3. „Кејт и Леополд“, Антена, број 887, 26.6.2015, стр. 18.
  4. „Кејт и Леополд“, Антена, број 900, 25.9.2015, стр. 15.
  5. Awards for Kate & Leopold

Надворешни врски Уреди