Кераванјоки (фински: Keravanjoki; шведски: Kervo å) ― река во Финска. Таа е притока на реката Вантаа што се влева во Финскиот Залив кај Хелсинки.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди