Мекинли Хауард „Кени“ Дорхем (30 август 1924 - 5 декември 1972) беше американски џез трубач, пејач и композитор. Талентот на Дорхам честопати го фалат критичарите и другите музичари, но тој никогаш не добил вид на внимание или јавно признание од џез-уставот што го направија многу негови врсници. Поради оваа причина, писателот Гери Гидинс рече дека името на Дорам станало "речиси синоним со потценето". Дорам, исто така, го сочинуваше џез-стандардот "Блу боса", кој првпат се појави на албумот на Joe Henderson Page One.

Слика од Кени Дорхем

Биографија Дорам беше еден од најактивните трубови од бебе. Тој играше во големите бендови на Лионел Хемптон, Били Екстин, Дизи Гилеспи и Мерсер Елингтон и квинтетот на Чарли Паркер. Тој беше почетен член на оригиналниот кооперативен Jazz Messengers. Тој исто така снимен како sideman со Thelonious Monk и Sonny Rollins, а тој го замени Клифорд Браун во Квинтетот Макс Роуч по смртта на Браун во 1956 година. Покрај работата на sideman, Dorham ги водеше своите сопствени групи, вклучувајќи ги и Џез пророците (формиран веднаш по Уметноста Блеки го презеде името на Џез Месинџерс). Џез пророците, со млад Боби Тиммонс на пијано, басист Сем Џонс и tenorman Џ. Р. Монтеросе, со гостин Кени Буррел на гитара, снимиле албум во живо "Трка околу полноќ во Кафе Бохемија во 1956 година за Blue Note.

Во 1963 Dorham го додаде 26-годишниот тенор саксофонист Џо Хендерсон во неговата група, која подоцна снимила Уна Мас (групата, исто така, имаше и млад Тони Вилијамс). Пријателството помеѓу двајца музичари доведоа до бројни други албуми, како што се Хендерсон е Страната Еден, Нашето нешто и In 'n Out. Дорах често се снимал во текот на 1960-тите за "Сина нота" и "Престиж рекордс", како водач и како сидеман за Хендерсон, Џеки Меклин, Кедар Волтон, Ендру Хил, Милт Џексон и други.

Квинтетот на Дорхам првично се состоеше од неколку добро познати џез музичари: Томи Фланаган (пијано), Пол Чамберс (двоен бас) и Арт Тејлор (тапани). Нивното снимање дебитираше Quiet Kenny за етикетата New Jazz, албум кој најчесто имаше балади. Претходниот квартет во кој Дорхам е ко-водач со алт саксофонистот Ерни Хенри го издаде албумот заедно под името "Кени Дорхам / Ерни Хенри квартет". Тие го продуцираа албумот "2 Horns / 2 Rhythm за Riverside Records" во 1957 година со двоен басист Еди Матијас и тапанарот Г.Т. Хоган. Во 1990 година албумот беше повторно издаден на CD со името "Kenny Dorham Quartet featuring Ernie Henry."

За време на последните години Дорхам страдал од болест на бубрезите, од која починал на 5 декември 1972 година, на возраст од 48 години.