Кахраманмараш (покраина)

Кахраманмараш (турски: Kahramanmaraş) е провинција во централна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Кахраманмараш. Покраината има 1 034 727 жители (2006) и плоштина од 14 327 кв.км. Разделен е на 10 општини.

Kahramanmaras
Kahramanmaraş
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Kahramanmaras во Турција
Местоположба на покраината Kahramanmaras во Турција
ЗемјаТурција
Површина
 • Total14,327 км2 (5,532 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total1.044.816
 • Густина73,000/км2 (190,000/ми2)
Повик. бр.0344
Рег. таб.46

НаводиУреди

Координати: 37°53′54″N 36°58′16″E / 37.89833° N; 36.97111° E / 37.89833; 36.97111