Кахамарка (шпански: Cajamarca) — град во Перу и главен град на регионот Кахамарка. Кахамарка се наоѓа во планинскиот регион на Перу на околу 2.700 метри надморска височина и има население од околу 135.000 жители. Кахамарка има екваторска клима со топли и суви лета кои создаваат плодна почва во околината на градот. Овој град во Перу е познат по производството на сирење и млечни производи.[1][2] Покрај тоа, Кахамарка е познат по црквите и изворите на топла вода или наречени Инка бањи. Во околината на градот исто така има неколку минерални наоѓалишта. Како и да е, Кахамарка во перуанската и светската историја, е познат по фактот што токму во овој град е ставен крајот на Тавантинсују, кога се одржала познатата Битка кај Кахамарка и при таа битка е заробен и убиен последниот Сапа Инка - Атахуалпа.

Кахамарка
Cajamarca
Поглед кон Кахамарка.
Поглед кон Кахамарка.
Знаме на КахамаркаГрб на Кахамарка
Кахамарка is located in Peru
Кахамарка
Кахамарка
Местоположба во Перу.
Координати: 07°09′52″S 78°30′38″W / 7.16444° ЈГШ; 78.51056° ЗГД / -7.16444; -78.51056
ДржаваПеру
РегионКахамарка
ПокраинаКахамарка
Основан19 декември 1802
Управа
 • ГрадоначалникМарко ла Торе Санчес
Надм. вис.&100000000000027500000002.750 м
Население
 • Вкупно216 757
 • Метро40,79/км2 (10,560/ми2)
Час. појасPET (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.76
Мреж. местоhttp://www.cajamarcaperu.com/ http://www.municaj.gob.pe/

Познати личности

уреди

Наводи

уреди
  1. „Mantecoso Cheese in Peru“. Посетено на 18 January 2010.
  2. „Cajamarca, Peru“. Архивирано од изворникот на 2009-12-01. Посетено на 18 January 2010.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди