Кафчал

планински врв во Македонија

Координати: 41°22′59.7″N 21°04′38.1″E / 41.383250° СГШ; 21.077250° ИГД / 41.383250; 21.077250

Кафчал
Викиекспедиција во Копачка 21.jpg
Поглед на врвот од Церско Поле
Висина &100000000000017620000001.762 м
Место Македонија Македонија
ВенецЛубен
Прво освојувањенепознато

Кафчал или Ќафчал[1] — највисок врв на планината Лубен на надморска височина од 1.762 м. Врвот се издига јужно од селото Цер, лево од патот кој ги поврзува Другово и Демир Хисар, а југоисточно од Кичево.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Петрушевски, Илија (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 30.