Кастри (четврт)

Четвртот Кастри е еден од 11-те четврти во островската држава Света Луција. Според пописот од 2002 година, четвртот имал население од 64.957 жители. Според тоа, четвртот има благ но постојан раст на населението во последните 10 години.[1] Во четвртот се наоѓа главниот град на Света Луција, Кастри.

Кастри
Castries
четврт
Пристаниште во Кастри
Пристаниште во Кастри
Градот Кастри во истоимениот четврт.
Градот Кастри во истоимениот четврт.
Координати (town of Anse-la-Raye): 13°59′17″N 60°58′25″W / 13.98806° N; 60.97361° W / 13.98806; -60.97361Координати: 13°59′17″N 60°58′25″W / 13.98806° N; 60.97361° W / 13.98806; -60.97361
ДржаваСвета Луција
Население (2002)
 • Вкупно64,957

ОпштоУреди

Кастри е град и пристаниште. Кастри е главен културен, трговски и политички центар на островот. Во градот има поголем број трговски објекти. Градот и четвртот се познати туристочки места и може да се посетат повеќе историски објекти, како што е Катедралата, плоштадот Дерек Волкот и Брдото на Добрата среќа. Во четвртот се наоѓаат и најпознатите хотели во државата.

СликиУреди

 
Панорама на брегот на Кастри.

НаводиУреди

  • ^ „Population by District“. Saint Lucian Statistics. Посетено на January 21, 2006.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди