Кармен (филм од 1984)

Кармен е француско-италијански филм од 1984 година во режија на Франческо Рози. Станува збор за филмска верзија на операта Кармен на Бизе.[1] Јулија Мигенес ја играла главната улога, Пласидо Доминго како Дон Хосе, Руџеро Раимонди како Ескамило и Фејт Ешам како Микаела. Лорин Мазел го диригира Националниот оркестар на Франција.

Филмот бил премиерно прикажан во Франција на 14 март 1984 година, а во САД на 20 септември истата година. Во 1985 година, филмот бил номиниран за наградата Златен глобус за најдобар странски филм.

Улоги уреди

 • Џулија Мигенес-Џонсон како Кармен
 • Пласидо Доминго како Дон Хосе
 • Руџеро Раимонди како Ескамило
 • Фејт Ешам како Микаела
 • Франсоа ле Ру како Моралес
 • Џон-Пол Богарт како Зуњига
 • Сузан Даниел како Мерседес
 • Лилијан Вотсон како Фраскита
 • Жан-Филип Лафонт како Данкаир
 • Жерар Гарино како Ремендадо
 • Џулиен Гиомар како Лилас Пастиа
 • Акурсио Ди Лео како водич
 • Марија Кампано како Мануелита
 • Кристина Хојос како танчерка
 • Хуан Антонио Хименес како танчер

Продукција уреди

Рози избрал за 1875 година за тој период и целосно снимал на локации во Андалусија, користејќи ги Ронда и Кармона и самата Севиља за да ја симулира Севиља од таа ера.[2] Работел со својот долгогодишен соработник, кинематограферот Пасквалино Де Сантис, и со Енрико Џоб кој ги надгледувал сценографијата и костимите. Рози ги признал илустрациите на Гистав Доре за Шпанија на Барон Чарлс Давилие (кој бил објавен во сериска форма во 1873 година) како негов главен извор за визуелниот дизајн. Тој верувал дека Бизе, која никогаш не ја посетила Шпанија, се водела од овие гравури и снимала сцени на некои од точните места што Доре ги нацртал.

 
Рингијата со бикови во Ронда, една од локациите за снимање на Кармен

Критички прием уреди

Полин Каел позитивно го оценува филмот во нејзината збирка филмски критики, State of the Art:

Пегите на Џулија Мигенес-Џонсон Кармен е главната слава на продукцијата. Нејзиното шетање, нејзината темна, неуредна, шушкава коса - нејзината сексуална достапност - го привлекуваат Дон Хосе и го излудуваат. Кармен, која е верна на нејзините инстинкти, претставува сè што тој се обидува да го потисне. Но, откако тој ја напуштил армијата и ја изгубил почитта што му значела се, тој мислел дека таа му должи доживотна посветеност. Грешката на Кармен била во тоа што мислела дека може да го земе како љубовник под свои услови.[3]

Домашни медиуми уреди

Кон крајот на 2011 година, филмот бил објавен и на обичен, анаморфски подобрен Регион 1 ДВД и на Blu-ray.

Награди и номинации уреди

Наводи уреди

 1. „Carmen“. Carmen (1984) Movie Review – MRQE (англиски). Посетено на 2017-09-13.
 2. Canby, Vincent (1984-09-20). „BIZET'S 'CARMEN' FROM FRANCESCO ROSI“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2017-09-13.
 3. „Pauline Kael“. www.geocities.ws. Посетено на 2017-09-13.

Надворешни врски уреди