Калин Камен (врв)

врв на планината Осогово

Калин Камен — врв на Осоговските Планини во Кривопаланечко, североисточна Македонија. Висок е 1.884 м.[1]

Калин Камен
Kalin Kamen Juni 2009 (37).JPG
Поглед на Калин Камен
Највисока точка
Надм. вис.1.884 м
Координати42°09′12″ N; 22°26′00″ E / 42.1533° СГШ; 22.4333° ИГД / 42.1533; 22.4333Координати: 42°09′12″ N; 22°26′00″ E / 42.1533° СГШ; 22.4333° ИГД / 42.1533; 22.4333
Географија
МестоКривопаланечко, североисточна Македонија
Матичен венецОсоговски Планини

Под врвот се наоѓало некогашното влашко село Калин Камен.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди