Калајоки (во буквален превод: „Рибја Река“) ― река долга 130 километри во Северна Остроботнија, Финска. Изворот на реката потекнува во близина на Хапајајрви, а устието е во општината Калајоки, каде што реката се влева во Балтичкото Море.

Калајоки
Местоположба
ДржаваФинска
Физички особености
Извор 
 • местоЕзеро Реисјорви, Реисјорви, Финска
Устие 
 • место
Ботниски Залив во Калајоки, Финска
 • координати
64°16′14″N 023°55′22″E / 64.27056° СГШ; 23.92278° ИГД / 64.27056; 23.92278
Должина130 км
Големина на сливот4247 км2
Особености на сливот

Надворешни врски

уреди