Казље (словенечки: Kazlje) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Казље
Kazlje
Поглед на Казље
Казље is located in Slovenia
Казље
Казље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′50.09″N 13°54′30.12″E / 45.7639139° СГШ; 13.9083667° ИГД / 45.7639139; 13.9083667
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна7,25 км2 (2,80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000338500000338,5 м
Население (2020)
 • Вкупно184
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6210