Ичиро Сузуки

Ичиро Сузуки (роден на 22 октомври 1973) (铃木 一 朗, すずき いちろう) е јапонски безбол-играч кој одигра на Сиетл Mariners. Е јапонски играч кој има постигнато поголем успех во Лигата на големи Бејзбол. Познат во САД како "Тивок Самурај"(The Silent Самураи). Го држи рекордот за најголем број на успеси за време на неговата сезона во MLB (262).

Ичиро во јули 2001 година