Исландски универзитет

Исландски Универзитет (Háskóli Íslands) е државен универзитет во Исланд, основан 1911 година. Во текот на првата година од отворањето биле запишани 45 студенти. Денес универзитетот држи предавања на околу 16000 студенти кои студираат на 25 факултети.

Исландски универзитет
Háskóli Íslands
Seal of the University of Iceland.
латински: Universitas Islandiae
Виддржавен
Основан1911
РекторKristín Ingólfsdóttir
Административен кадар
993 (2007)[1]
Студентиca. 16,000 (2009)[2]
МестоРејкјавик, Исланд
КампусUrban, suburban
Прекар
МаскотаАтена
ПрипадностEUA, Utrecht Network
www.hi.is


Надворешни врскиУреди

Координати: 64°08′26″N 21°56′58″W / 64.14056° СГШ; 21.94944° ЗГД / 64.14056; -21.94944 Шаблон:Utrecht network