Инчукалнс (општина)

Инчукалнс (латвиски: Inčukalna novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Општина Инчукалнс
Inčukalna novads
Општина
Incukalnamapa.JPG
Земја Латвија
Создадена2006
СедиштеInčukalns
Управа
 • ГрадоначалникАрвидс Блаус
Површина
 • Вкупна112.2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно8,504[2]
Мреж. местоwww.incukalns.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди