Ингеборг Ериксдотир од Норвешка

Ингеборг Ериксдотир ( норвешки: Ingebjørg Eiriksdatter  ; 1297–1357) била норвешка принцеза и шведска војвотка. Таа била војвотката од Апланд, Оланд и Финска . Како вдовица, таа имала место во регентската влада на нејзиниот внук Магнус, кој владеел како крал и на Шведска и на Норвешка.

Ингеборг Ериксдотир од Норвешка
Duchess of Finland

Семејство

уреди

Ингеборг била ќерка на норвешкиот крал Ерик II и Изабел Брус . Нејзиниот татко, Ерик II, починал на 15 јули 1299 година, кога Ингеборг имала една или две години. Него го наследил неговиот помлад брат, Хокон V, бидејќи умрел без синови. Во 1300 година, мајката на Ингеборг договорила свршувачка на нејзината тригодишна ќерка со Јон Магнусон, грофот од Оркнеј (починал во 1311 година). Бракот никогаш не се случил; не е јасно дали веридбата била откажана или тој починал пред нејзиното полнолетство.

Брак

уреди

На двојна венчавка во 1312 година во Осло (уште еден натпревар организиран од нејзината мајка), Ингеборг се омажила за најмладиот брат на шведскиот крал Биргер , Валдемар, војвода од Финска, додека нејзината помлада роднина Ингеборг, единственото легитимно дете на кралот Хокон V, се омажила за Биргер. најстариот брат Ерик, војвода од Седерманланд . Постарата Ингеборг е Дауер вклучени островот Öland, при што таа била повремено споменувана како војвотката Оланд. Во 1316 година, таа имала син кој најверојатно починал млад.

Ноќта помеѓу десетти и единаесетти декември 1317 година, нејзиниот сопруг Валдемар и неговиот брат Ерик биле уапсени и врзани со синџири за време на повик до нивниот постар брат, кралот Биргер во Нишепинг . При затворањето на нејзиниот сопруг и зет, таа и нејзината братучетка и снаа, Ингеборг Хакансдотер, станале водачи на следбениците на нивните сопружници. На 16 април 1318 година, „двете војвотки Ингеборг“ склучиле договор во Калмар со данскиот војвода Кристофер од Халанд-Самсо и надбискупот Есгар од Лунд да ги ослободат своите сопрузи и да не склучуваат мир со кралевите на Шведска и Данска пред да се согласат ова, а двете војвотки ветиле дека ќе ги почитуваат ветувањата што ги дале за возврат во имињата на нивните сопрузи. Подоцна истата година, било потврдено дека нивните сопрузи починале. Тие или умреле од глад или биле убиени.

Вдовство

уреди

Така, „двете војвотки Ингеборг“ се спомнуваат еднаш во 1318 година како дејствувале за владата заедно со Матс Кетилмундсон. Тогаш изгледа како Ингеборг да имал место во тоа време во старателската влада на малолетниот син на нејзината братучедка Ингеборг, кралот Магнус, иако не постои список на тие членови на седиштето и нема други докази дека таа всушност била на неа. Нејзината снаа останала моќен политичар со децении. Ингеборг Ериксдотер била прогласена за војвотка од Оланд од најмалку 1340 година, преживеала нејзиниот покоен сопруг долго по неговата смрт и останала во Шведска до нејзината сопствена смрт.

Наводи

уреди
  • Џеркер Розен : Ден свенска историја 2. Меделтиден 1319-1520 (Шведска историја 2. Средниот век 1319-1520) (1966)
  • http://www.snl.no/.nbl_biografi/Isabella_Bruce/utdypning
  • Нордберг, Мајкл (1995). Го кунгирав Магнус. Норстедс.ISBN 91-1-952122-7 .
  • Nationalencyklopedin, Bokförlaget Bra Böcker AB, Höganäs (1992)