Илинден (Баба Планина)

врв на Баба Планина
За други значења на поимот Илинден видете на појаснителната страница

Илинденпланински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Неговата надморска височина изнесува 2.540 метри.[1]

Илинден
Врвот Илинден во зима, зад него е Пелистер.
Највисока точка
Надм. вис.2540 м
Координати41°0′20.56″N 21°11′32.71″E / 41.0057111° СГШ; 21.1924194° ИГД / 41.0057111; 21.1924194
Географија
Илинден на карта

Карта

Матичен венецБаба Планина
Искачување
Прво освојувањенепознато

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Димитров, Никола. „Пелистер“ (PDF). ЈУ Национален парк Пелистер. Посетено на 24 јануари 2019.[мртва врска]

Надворешни врски уреди