Изгорени од сонцето 2

Изгорени од Сонцето 2 (руски: Утомлённые солнцем 2 Utomlyonnye solntsem 2: Predstoyanie) е руски драма филм од 2010 година во режија и главна улога на Никита Михалков. Филмот се состои од два дела: „ Егзодус“ (2010; Предстояние, буквално „Претендирање“) и „Цитаделата“ (2011; Цитадель ).[1] Тој е продолжение на филмот на Михалков „ Изгорени од сонцето “ од 1994 година, сместенна Источниот фронт на Втората светска војна. Изгорени од Сонцето 2 имал најголем буџет за производство некогаш виден во руското кино (55 милиони американски долари), но се покажал дека е најнепрофитабилен филм некогаш снимен во Русија и добил негативни критики од критичарите и во Русија и во странство.

Наводи

уреди
  1. Hersh, Julie (2016). „Burned by the Sun 2 / Утомлённые сольнцем 2“. Popkult.

Надворешни врски

уреди