Ида Ема Шарлота Гисико-Сперк (1859–1940) била шведска сликарка која станала членка на колонијата на уметници Онингеби на Оландските Острови . Таа е запаметена по нејзините пејзажи во масла. [1] [2]

Ида Гисико-Шпарк (1901)
Ида Гисико-Шперк: „Летен пејзаж“ (1892)

Биографија Уреди

Родена на 18 ноември 1859 година во Стокхолм, Ајда Гисико била ќерка на трговецот на големо Карл Самуел Гисико. Нејзиниот брат Карл Едвард бил оженет со Ида Бјорк, сестрата на шведскиот уметник Оскар Бјорк . Студирала во Париз на крајот на 1890-тите. Таа била пријателка на финската уметница Хана Ронберг и во Париз и во Онингеби каде се приклучила на колонијата на уметници. [2]

Во 1894 година се омажила за данскиот администратор Јохан Алберт Сперк и се преселила во Данска. Таа починала во 1940 година. [2]

Наводи Уреди

 

  1. „Gisikp-Spârck, Ida Emma Charlotta“ (Swedish). Svenskt porträttgalleri. Посетено на 21 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ida Gisiko-Spärck“ (Swedish). Konstnärslexikonett Amanda. Посетено на 21 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „amanda“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „amanda“ е зададен повеќепати со различна содржина.