Иван Марковски (Битола, 3 септември 1976) е македонски ракометар кој игра на позицијата десно крило[1]. Својата богата спортска кариера ја започнал во РК Пелистер во родната Битола, во чии редови игра моментално, а настапувал во голем број на клубови во Македонија и во странство, меѓу кои Вардар Ватростална, Металург од домашните, и странските Метковиќ и Загреб (Хрватска), Гаи Арагон (Шпанија), Ал Шабаб (Саудиска Арабија), Генерали Паламано (Италија). Настапувал и одиграл голем број на натпревари и за македонската ракометна репрезентација.

Иван Марковски
Лични податоци
Роден(а) 3 септември 1976
Битола, Македонија Македонија
Спорт Ракомет
Висина  м
Позиција десно крило
Клупски податоци
Тековен клуб Пелистер
Сениорски клубови
Македонија

Наводи уреди