Земја на Џорџ V

област на Антарктикот

68°30′00″S 148°00′00″E / 68.5000° ЈГШ; 148.0000° ИГД / -68.5000; 148.0000

Местоположба на Земјата на Џорџ V (црвено) во рамките на Австралиската Антарктичка Територија (бело).

Земја на Џорџ V (англиски: George V Land) — дел од Антарктикот, еден од отсечоците на Австралиската Антарктичка Територија, навнатре од Брегот на Џорџ V. Како и кај другите отсечоци на Антарктикот, определен е од два меридијана — 142°02' ИГС and 153°45' ИГД,[1] and by the 60° ЈГШ.

Областа за првпат ја истражиле членовите на Австралиската антарктичка експедиција (1911–14) под водство на Даглас Мосон, кој ја нарекол по Џорџ V како крал на Австралија.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Antarctica Detail“. Geographic Names Information System. USGS. Архивирано од изворникот на 2020-02-19. Посетено на 8 февруари 2017.

Надворешни врски

уреди