Западен тунелски ѕид (Ерусалим)

Координати: 31°46′37″ N; 35°14′04″ E / 31.77698° СГШ; 35.23447° ИГД / 31.77698; 35.23447

Западниот тунелски ѕид (хеб.) е подземен тунел кој се простира на Западниот Ѕид по неговата целла должина. Тунелот се наоѓа во Стариот Град на Ерусалим во Израел.

Western Wall EN.jpg
Дел од западниот тунелски ѕид

ИсторијаУреди

По завршувањето на Шестдневната војна, Министерството за религиозни работи на Израел започнало со испитување на Ѕидот на плачот и околината околу неа. Раскопувањата траеле околу дваесет години и откриле многу нови факти за историјата и географијата на Стариот Град во Ерусалим. Било утврдено дека тунелот има должина од 500 метри. Според ископувањата, во тунелот биле пронајдени археолошки предмети уште од времето на Ирод I Велики, дел од реконструкцијата на Западниот ѕид од времето на династијата Емевија.

Надворешни врскиУреди