Заговор 58 (шведски: Konspiration 58 или KSP58) е шведски мокументарец (исмејувачки документарец) од 2002 година, продуциран од Шведската телевизија, шведскиот јавен радиодифузер. Филмот го испитува измисленото движење KSP58, кое тврди дека Светското првенство на ФИФА во Шведска во 1958 година навистина не се одржало, туку било лажно и постои само како фалсификувано телевизиско и радио покривање во заговор меѓу американската и шведската телевизија, ЦИА и ФИФА како дел од Студената војна. Во филмот се вели дека Шведска немала економски или технички ресурси за всушност да биде домаќин на толку голем настан. Во заплетот, американскиот мотив за тоа бил да се тестира ефикасноста на телевизиската пропаганда. Кога филмот првично се емитувал, на публиката не и било кажано однапред дека се работи за потсмев, со што се доби впечаток дека „ Заговор 58“ е обичен документарен филм.

Заговор 58
Жанрисмејувачки документарец
Земја на потеклоШведска
Првичен јазикШведски
Бр. на епизоди1
Прикажување
Првична мрежаSVT
Првично прикажување29 мај 2002 (2002-05-29)
konspiration58.com

Содржина уреди

Се презентираат голем број „докази“. На пример, има анализа на телевизиските снимки од натпреварите, каде во позадина се гледаат куќи кои всушност никогаш не стоеле таму. Филмот, исто така, анализира како сенките на играчите на теренот паѓале и биле под агол на начин што не е возможен во Шведска со оглед на положбата на сонцето во тоа време. Претседателот на КСП58, Брор Жак де Верн, кој бил вработен во Шведската национална агенција повеќе од дваесет години, вели дека барал докази дека турнирот навистина се одржал, но не нашол ништо. По завршувањето на филмот било откриено дека филмот е мокументарец.

Целта на филмот, според режисерот Јохан Лофштед, била да се илустрира како функционира историскиот ревизионизам (особено негирањето на Холокаустот) и да се истакне важноста на изворната критика кога се добиваат информации, на пример, од медиумите.

Поголемиот дел од ликовите во филмот се вистински познати личности кои се глумеле себеси.

Глумечкa екипа уреди

Име Улоги
Брор Жак де Верн Автор, историчар, професор, претседател на КСП58
Олоф Арнел директор на КСП58
Ингрид Лоренцен Благајник на Фондацијата KSP58
Томас Бом Психолог
Кеј Ернели книжар
Бенгт Грив Спортски писател во 1950-тите
Улф Дракенберг Спортски новинар во 1950-тите
Бенгт Агрен Секретар на Организацискиот комитет на ФИФА 1958 г
Пер Карлсон Претседател на движењето „Оправдај ја 1958“.
Ленарт Јохансон УЕФА - Претседател 1990-2007
Агне Симонсон Играч во фудбалската репрезентација на Шведска 1958 година
Курт Хамрин Играч во фудбалската репрезентација на Шведска 1958 година
Сигвард Парлинг Играч во фудбалската репрезентација на Шведска 1958 година

Наводи уреди

Надворешни врски уреди